За много хора вдигането на температура е повод за тревога. Тя е особено стряскаща за родителите на малки деца. Страховете, че повишените градуси ще навредят на крехкия детски организъм, често предизвикват безсънни нощи и силно безпокойство сред голяма част от тях.
Темата е много актуална и сега, през есенно-зимния сезон, за който са характерни инфекциите на горните дихателни пътища. Те се предизвикват от множество различни вируси (напр. грипен вирус, риновирус, аденовирус) и протичат с фебрилитет, кашлица, хрема. Разбира се, най-уязвими са децата. Какво да правите, ако и вашето дете се разболее и вдигне висока температура?
На първо място, не бързайте да изпадате в паника. Сама по себе си тя не е вредна и опасна и не винаги е повод веднага да тичате в лекарския кабинет. Ето някои полезни факти и съвети, които ще ви помогнат да останете спокойни и да действате рационално в такива моменти, особено ако се случат през нощта.
Високата температурата е обичайно и нормално състояние в детска възраст
Лекарите определят като нормална при децата температура от 36 до 37.2 градуса, за леко повишена – 37.3 дo 38.3, повишена – 38.4 дo 39.7 и висока – над 39.8. Покачването на градусите обикновено е знак, че в тялото е настъпила инфекция. Температурата е защитен механизъм на организма. Имунната система на тялото отделя химикали, които я покачват и така той се бори с инфекцията.
Най-честите причини за повишаване на температурата при децата са:
- Вирусна инфекция (приблизително 90% от инфекциите във възрастта 2-6 г.). Например простуда, грип, варицела и т.н. Повечето вируси не са опасни, обикновено преминават за няколко дни.
- Бактериална инфекция. Тя може да засегне ушите, синусите, гърлото, пикочните пътища, дробовете (пневмония). Тези инфекции се лекуват с антибиотик.
- Никнене на зъби. Възможно е по време на пробиването на млечните зъби детето да има леко повишена телесна температура.
Вирусите не могат да оцелеят дълго при високи градуси
Нито един вирус няма да издържи повече от 1-2 часа при температура от 38-39 градуса. Високите температурни стойности намаляват тяхната преживяемост, те не могат да се развиват активно и да атакуват клетките.
Ето защо леко повишената температура не трябва да се сваля с температуропонижаващи лекарства. На първо място, грешка е, ако си мислите, че сваляйки температурата, надвивате инфекцията. Обикновено покачването на градусите продължава 2-3 дни, докато тялото „изгаси” и преодолее вирусната атака. Този процес няма как да бъде ускорен. А подобно неправилно разсъждение вероятно се поражда от факта, че по време на боледуване, когато температурата постепенно започне да се нормализира, обикновено детето вече оздравява. Затова и някои хора считат, че е логично по-ранното премахване на температурата да доведе до по-бързо елиминиране на инфекцията. Това обаче на практика е невъзможно.
Педиатрите не препоръчват даването на антипиретици, когато температурата е под 38,5 градуса. Те блокират защитната реакция на организма. А свалянето й до 36-37 градуса създава условия за размножаване на болестотворните причинители. Разбира се, ако детето изпитва силен дискомфорт, има опасност от фебрилен гърч, можете да използвате такива медикаменти, докато стигнете до лекарския кабинет.
Важно е също така да знаете, че прибързаното понижаване на температурата с лекарства потиска нормалната терморегулация, намалява се чувството за жажда. Така, въпреки че организмът се нуждае от повече течности, детето отказва да пие и вероятността да се стигне до дехидратация не е изключена.
За разлика от температуропонижаващите препарати, състоянието може много добре да бъде повлияно с хомеопатични средства. Те ще стимулират собствените защитни сили на тялото и то ще се справи с инфекцията по напълно естествен начин. Още при първи симптоми на вирусно заболяване започнете да давате Инфлуцид. Редица клинични изследвания доказват, че той успешно лекува симптомите на настинка и грип – висока температура, хрема, кашлица, отпадналост, главоболие, втрисане, мускулни болки. Деца над 1 г. приемат по 1 табл. на всеки два часа, до максимум 8 табл. дневно. А когато настъпи подобрение в състоянието, приемът се намалява на 3х1 табл. на ден в продължение на поне още 1 седмица. Дозата за деца над 12 г. и възрастни е по 1 табл. на всеки час до 12 табл. дневно, а след подобрение – 3х2 табл. дневно.
За по-бързото овладяване на температурата включете и Шуслерова терапия. Ако градусите са под 38,5, давайте по 1 табл. сол №3 железен фосфат на всеки 15 мин. Тя ще спре възпалителния процес в начална фаза и ще подпомогне преноса на кислород в клетката. При температура над 38,5 градуса включете и сол №5 калиев фосфат, която действа енергизиращо на организма, както и сол №8 натриев хлорид. Тази сол регулира баланса на телесните течности и ще предпази тялото от обезводняване. По 1 табл. от всяка сол се редуват през 30 мин. до спадане на температурата.
Не съдете за сериозността на инфекцията според цифрата на термометъра
Когато температурата е много висока, най-често смятаме, че се касае за наистина сериозна инфекция. Това обаче не е задължително. По-често специалистите гледат общото състояние на детето отколкото цифрите, изписани на термометъра. Има случаи, когато деца с 39,5 градуса играят, тичат, скачат, хранят се, смеят се, сякаш са напълно здрави. И обратното – деца с 38 градуса и дори по-ниска температура могат да се чувстват отпаднали, раздразнителни, да нямат апетит.
Кога спешно да потърсите лекарска помощ?
Познавайте детето си и реагирайте бързо и своевременно на острите състояния. Ако малчуганът има висока температура и видите някой от следните симптоми, незабавно го заведете на лекар:
- по-поспаливо е от обичайното;
- оплаква се, че вратът му е схванат или че го болят очите от светлината;
- има обрив;
- повръща и отказва да приема течности
- трудно му е да диша;
- изпитва болки.
Също така задължително потърсете лекарска помощ и ако детето е на възраст под 3 месеца и е с повишена температура!