В началото на пролетния сезон всеки втори човек се оплаква от недостиг на енергия, постоянна сънливост, физическа слабост, главоболие, липса на концентрация, раздразнителност, отслабване на паметта… Състоянието е известно като пролетна умора и обикновено продължава около 2-3 седмици.
Най-честото обяснение за физическите неразположения е нарушеният хормонален баланс в организма след зимния период. По-малкото дневна светлина и намалената физическа активност през зимата значително понижават нивата на серотонин (хормонът на щастието, спокойствие и тонуса) и допамин (мотивационният хормон). В същото време тялото произвежда повече от стресовия хормон кортизол и хормона на съня – мелатонин. Ето защо в началото на пролетта често се чувстваме демотивирани, уморени, апатични.
Липсата на енергия често се дължи и на недостиг на витамини и минерали в тялото. Главните източници на енергия – витамините C и D, например, зависят от наличието на слънчева светлина и пресни плодове и зеленчуци. А и двете са дефицит през зимата.
Освен това заради по-високите температури през пролетта кръвоносните съдове се разширяват, което води до понижено кръвно налягане(хипотония). Това, от своя страна, може да предизвика умора, гадене, слабост и главоболие.
Как да преборим неприятното състояние
Тъй като пролетната умора не е болест, няма и конкретно лечение за нея. Но съществуват множество начини, с които можем значително по-бързо да се справим с физическите неразположения.
· Хомеопатия и Шуслерови соли. Те са изцяло безопасни, лесни за приемане, без никакви странични действия и подходящи за цялото семейство.
Доказано енергизираща и имуностимулираща е комбинацията от сол №3 железен фосфат, сол №5 калиев фосфат и сол №8 натриев хлорид. Железният фосфат осигурява нужния кислород на клетките и стимулира имунната система. Калиевият фосфат е наричан „Шуслеровото кафе” – има ободряващ и енергизиращ ефект, действа като антиоксидант, повишава образуването на енергия в самите клетки. Натриевият хлорид регулира баланса на течности в тялото, а обикновено постоянната умора говори за недостатъчна хидратация на организма. Приемайте по 3 таблетки от всяка сол на ден в продължение на 2-3 седмици.
Можете да регулирате ниското кръвно налягане с хомеопатичния продукт Вивотон H. Той нормализира ниските стойности, поддържа добър тонус на кръвоносните съдове и целия организъм. Подходящ е и за бременни жени. Препоръчителният прием е 3 пъти на ден по 15-20 капки (може и разтворени в малко вода), като е добре да приемете първата доза 10-15 минути преди ставане. Допълнителна помощ оказват и Шуслеровите соли, като подходяща е отново комбинацията от сол №3, №5 и №8.
· Подходящ хранителен режим. След зимата организмът се нуждае от значителни количества витамини. Затова е добре една трета от дневното меню да е съставено от пресни плодове и зеленчуци.
Зелените листни зеленчуци като спанак и пресен лук, например, са много добри за черния дроб и имат детоксикиращ ефект;
Много полезни са и аспержите. Освен че имат пречистващо действие, те съдържат фосфор и витамин В, което ги прави много добри бойци срещу пролетната умора. А калият и магнезият в тях противодействат на стреса, безсънието, безпокойството и промените в настроението. За радост на дамите, този зеленчук е и много ефикасно средство за борба с целулита;
Приемайте и повече храни, богати на витамин D. Такива са мазните риби като сьомга, шаран, скумрия, някои видове гъби, яйцата, сиренето и др. Избягвайте консумацията на червено месо, млечни продукти, храни, съдържащи глутен, алкохол;
Не пропускайте да си набавите и достатъчно количество витамин С за подсилване на имунната система. Отличен източник са ягодите, които освен това намаляват нивата на стресовия хормон кортизол в тялото.
· Прием на достатъчно течности. Пийте поне 1,5-2 литра вода на ден. Това е най-лесният и ефективен начин да се справите с умората и главоболието, които често са следствие на обезводняване. Освен това водата ще ви прочисти от токсините и ще засили метаболизма ви. Добре е всеки ден в продължение на няколко седмици да консумирате и билкови чайове – от коприва, шипка, женшен, джинджифил и др.
· Повече спорт, разходки и престой навън. Всяко движение е важно и полезно. Физическата активност поддържа тялото здраво, подобрява кръвообращението и стимулира производството на серотонин. Ако е извършена навън, ще помогнете на тялото да си набави и нужното количество витамин D от слънцето. Дори само 15 минути излагане на кожата на слънчева светлина е достатъчно, за да си набавите нужното за деня количество от важния витамин.
· Сутрешен студен душ. Действа много освежаващо на тялото. За да не го стресирате обаче, не го правете изведнъж, а постепенно намалявайте температурата на водата.
· Релаксиращи процедури. Поглезете се с масаж, ароматна вана, сауна, отдайте се на йога или медитация.
По-малко стрес. Не се стремете да надскачате възможностите си. Всяка внезапна промяна може да бъде стресираща за тялото. Вслушвайте се в сигналите, които то ви дава, за да можете да определите правилната скорост на физическа и умствена активност. Почивайте си редовно и прекарвайте повече време, отдадени на любимите си хора и занимания.
Последни публикации:
No items found